Jäsenet

HLU:n jäsenistö muodostuu urheiluseuroista, lajiliitoista tai niiden alueellisista rekisteröidyistä yhteisöistä, piirijärjestöistä, urheiluopistoista,  kansanterveysjärjestöistä sekä muista liikuntaa tukevista organisaatioista.

Jäsenyyttä hakeva organisaatio toimittaa jäsenhakemuksen HLU:n hallitukselle, joka käsittelee  sen saapumista seuraavassa kokouksessaan.

Jäsenten suuruudesta tai toiminnallisuudesta riippumatta kullakin on HLU:n vuosikokouksessa yksi ääni.

Kaikkien jäsenjärjestöjen hyödynnettävissä on merkittävä joukko jäsenetuja. Jokainen jäsen voi poimia ja hyödyntää niistä parhaiten omaa toimintaansa tukevat palvelut.

 

Seurajäsenet

A

Ahveniston ampumahiihtäjät

Aitolahden Riento

A-Volley

B

BC Nokia

Black Eagle Taekwon-Do

Boxing Club Nokia

C

Chitalada Finland/Tampereen Kickboxing

D

Dream Team Cheerleaders

E

Ellivuori Ski Team

Epilän Esa

Eräjärven Urheilijat

F

FC Haka Juniorit

FC Kangasala

FC Loppi

FC Nokia

Feeniks Basket 

Forssan Jalkapalloklubi

Forssan Naisvoimistelijat

Forssan Salama

Forssan Suupparit

Fosu/edustus

Fortuna  

G

Goodwill Riders

GummiWihta ry

H

Haka Gym

Harjulan Halla

Hauhon Sisu

Hiisi-Golf

Hockey Club Nokia

HPK-Juniorijääkiekko

Humppilan Yri

Hämeen Moottorikerho

Hämeen Naisvoimistelijat

Hämeenkyrön Räpsä

Hämeenlinna Cheer Team

Hämeenlinnan Ampumaseura

Hämeenlinnan Hiihtoseura 

Hämeenlinnan Jalkapalloseura

Hämeenlinnan Karateseura

Hämeenlinnan Kisa

Hämeenlinnan Suunnistajat

Hämeenlinnan Taitoluistelijat

Hämeenlinnan Tarmo

Hämeenlinnan Uimaseura

Hämeenlinnan Voimisteluseura

I

Iittalan Pallo

Ikaalisten Nouseva-Voima 

Ikaalisten Tarmo

Ikaalisten Urheilijat

Ilves

Ilves-Pallo 

K

Kalevan Lentopallo

Kalpaveljet

Kangasala SK

Kangasalan Kisa

Kangasalan Melojat

Kangasalan Moottorikerho 

Kangasalan Naisvoimistelijat

Kangasalan Urheilijat KU - 68

Kanta-Hämeen Ratsastajat

Koijärven kunto 

KOOVEE

Kuhmalahden Kisa

Kunto-Pirkat

Kuoreveden Kärki

Kurun Ryhti

Kymppi 64 

Kyröskosken Ponsi 

Kyrös-Rasti

L

Lamminpään voimistelu- ja urheiluseura Korpi 

Lasten Liikunnan Tuki 

Lempäälä Sport

Lempäälän Kisa 

Lempäälän Kisa 1955 jääkiekko

Lempäälän Kisa Yleisurheilu

Lempäälän Pandat

Lempäälän Tennisseura

Lounais-Hämeen Rasti

LP Kangasala

Längelmäen Urheilijat

Länsi-Vesilahden Urheilijat

M

Mallasveden Melojat

Manse PP

Mansen Molskis

Mansoniemen Meno

Messukylän Toverit 

N

Nokian KrP

Nokian Palloseura

Nokia Pyry

Nokian judo

Nokian Seudun Ampujat

Nokian Urheilijat 

Nokian Voimisteluseura

Näsijärven purjehdusseura

O

Oriveden Ponnistus

Oriveden Tuisku

P

Parkanon Kiekko

Parolan Visa

Pekolan Isku

Pelikassit

Pirkanmaan Pyörätuolitanssijat

Pirkkalan Hiihtäjät

Pirkkalan jalkapalloklubi

Pirkkalan Liikunta

Pirkkalan Pingviinit

Pirkkalan Pirkat

Pirkka-Melojat

Pohjois-Hämeen Ampujat

Pälkäneen Luja-Lukko

R

Rantaperkiön Isku

Rasti-Nokia

Ratsastusseura Tavastia

Riihimäen Judoseura

Riihimäen Kiista-Veikot

Riihimäki Taekwondo

Riihimäen Tanssiklubi

Riihimäen Uimaseura

Ruoveden Kanoottipurjehtijat

Ruoveden Naisvoimistelijat

Ruoveden SRK Atleetit

Ruoveden Pirkat 

S

S.C. Pingviinit

Sahalahden Kunto

Salibandy Club Classic

Salibandy Club Urbans

Shinrai

Sisu-Hockey Hämeenlinna

Siuron voimistelu- ja liikuntaseura Tuisku

Steelers Hämeenlinna

Sulkaset

Suomen Itsepuolustuksen ja turvallisuusbudon keskus

Suomen Tang Lang Kung Fu Tampere

T

Taekwon-Do Center Ylöjärvi ry

Takon Soutajat

Tammelan Ryske

Tammer-Futis

Tammer-Golf

Tampere Roller Derby

Tampere Saints

Tampere United

Tampereen Icehearts

Tampereen Aikidoseura Nozomi

Tampereen ammattikorkeakoulun opiskelijakunta

Tampereen Erotuomarikerho

Tampereen Gunners

Tampereen Hiihtoseura

Tampereen Jousiampujat

Tampereen Judo 

Tampereen Ju-Jutsukoulu

Tampereen Jumppatiimi 

Tampereen Jääkiekkotuomarit

Tampereen Karateseura Seigokan

Tampereen Keilailuliitto

Tampereen Kendoklubi Fudo Kamae 

Tampereen Kisatoverit

Tampereen Koiraurheilijat  

Tampereen Maratonklubi

Tampereen Naisvoimistelijat

Tampereen NMKY:n Urheilijat

Tampereen Palloilijat

Tampereen Pallo-Veikot

Tampereen Poliisiurheilijat

Tampereen Pyrintö

Tampereen Pyörä-Pojat

Tampereen Ratsastusseura

Tampereen Salibandyerotuomarikerho

Tampereen Seudun Koirakerho

Tampereen Seudun Näkövammaiset

Tampereen Sisu

Tampereen Slalomseura

Tampereen Taekwon-Do seura

Tampereen Taivaltajat

Tampereen Talviuimarit

Tampereen Tennisseura

Tampereen Työväen Naisvoimistelijat

Tampereen Urheilijat -38

Tampereen Urheiluautoilijat

Tampereen Vihuri

Tampereen Voimailijat 

Tampereen Voimailuseura

Tampereen Voimistelijat 

Tampereen Weikot

Tanssiseura Baunssi 

Tanssiseura Hurmio

Tanssiseura Marimba

Tanssiseura Spiral

Tanssiseura Swing Team

Tanssiurheiluseura Step

Tappara

Tarpian Suunta

TaTU Tampere

Tawast Cycling Club

Tawast Golf

Team Tawast Volley

Teekkareiden Urheilu- ja Voimailukerho

Teiskon Urheilijat 

Toijalan Pallo -49

Toijalan Vauhti

Toijalan Voimistelu ja Liikunta

Tyrvännön Urheilijat

U

Uimaseura Kangasalan Kuohu

Uinti Tampere

Uplakers Ylöjärvi

Urjalan Urheilijat

V

Valkeakosken Haka

Valkeakosken Koskenpojat

Valkeakosken Retkeilijät 

Valkeakosken Uimaseura

Vanajaveden Vesikot

Varala-Tiimi 

Vehmaisten urheilijat

Vesihelmen uimaseura

Vesilahden Seudun Ratsastajat

Vesilahden Visa

Viialan Naisvoimistelijat

Viialan Pyry

Viialan Valtti 

Viialan Viri 

Vilppulan Tähti

Vilppulan Veikot

Virtain Kiekko-Karhut 

Virtain Syke

Virtain Urheilijat

Voimisteluseura Kyrön Kieppi

Västilän Voima

Walkeakosken Agility Team WALAT 

Y

Ylöjärven Ilves 

Ylöjärven Isku

Ylöjärven Koirakerho

Ylöjärven Pallo

Ylöjärven Ratsastajat

Ylöjärven Shotokan Karateseura

Ylöjärven Urheilijat

Ypäjän Yllätys