Sinettiseurat

Sinettiseurat ovat suomalaisen lasten ja nuorten urheilun kärkiseuroja. Sinettiseurat ovat aktiivisia ja kehitysjaluisia seuroja - lajiensa ja paikkakuntiensa parhaita.

Sinettiseurojen toimintaa ohjaa 12 kriteeriä, jotka ovat ryhmitelty neljään eri osa-alueeseen. Jokaista osa-aluekriteeriä tarkastellaan yksilön, ryhmän ja seuran näkökulmasta.

SINETTISEURAN LAATUKRITEERIT

Yhteisöllisyys ja yksilöllisyys
1. Toiminnan lähtökohta on lapsen ja nuoren paras 
2. Ilmapiiri on kannustava
3. Toiminnassa on yhdessä tekemisen kulttuuri

Harjoitteleminen ja kilpaileminen
4. Monipuolista, määrällisesti riittävää ja kehitystason huomioivaa 
5. Elämyksiä ja haasteita tarjoavaa 
6. Tukee oppimista ja antaa mahdollisuuden mitata kehittymistä

Ohjaaminen ja valmentaminen
7. Tapahtuu osaavassa ja innostavassa ilmapiirissä
8. Huomioi erilaiset yksilöt 
9. Kannustaa urheilulliseen elämäntapaan 

Viestintä ja organisointi
10. Avointa ja vuorovaikutteista
11. Roolit ja toimintatavat ovat selkeät
12. Toimintaa kehitetään aktiivisesti

 

Sinettiseura-asioista HLU:ssa vastaa seurakehittäjä Timo Korsumäki, timo.korsumaki(at)hlu.fi, p. 0207 482 609.

 

 Hämeen Liikunnan ja Urheilun alueen sinettiseuroja ovat:

A-Volley (Viiala) (lentopallo)

DanceLine (Tampere) (tanssi)

FC Haka Juniorit (Valkeakoski) (jalkapallo)

Forssan Naisvoimistelijat (voimistelu)

Forssan Palloseuran Juniorit (jääkiekko)

Fortuna (Orivesi) (jääkiekko)

Haka Gym (Valkeakoski) (voimistelu)

Hämeen Moottorikerho (Tampere) (moottori)

Hämeen Ratsastajat (Hämeenlinna) (ratsastus)

Hämeenlinnan Ampumaseura (ampumaurheilu)

Hämeenlinnan Jalkapalloseura (jalkapallo)

Hämeenlinnan Suunnistajat (suunnistus)

Hämeenlinnan Voimisteluseura (voimistelu)

Hauhon Sisu (jääkiekko)

HC Nokia (jääkiekko)

HPK Juniorijääkiekko (Hämeenlinna) (jääkiekko)

Ikaalisten Nouseva-Voima (suunnistus)

Ilves, jääkiekko (Tampere) (jääkiekko)

Ilves, jalkapallo (Tampere) (jalkapallo)

Ilves, ringette (Tampere) (ringette)

Ilves, salibandy (Tampere) (salibandy)

Kalevan Lentopallo (Tampere) (lentopallo)

Kangasala SK (suunnistus)

Kangasalan Kisa-Eagles (jääkiekko)

Kangasalan Melojat (melonta)

Kangasalan Moottorikerho (moottori)

Koijärven Kunto (lentopallo)

KOOVEE, jääkiekko (Tampere) (jääkiekko)

KOOVEE, salibandy (Tampere) (salibandy)

KOOVEE, suunnistus (Tampere) (suunnistus)

KOOVEE, taitoluistelu (Tampere) (taitoluistelu)

KOOVEE, uinti (Tampere) (uinti)

Kushin-Kan (Hämeenlinna) (karate)

Kyrös-Rasti (Hämeenkyrö) (suunnistus)

Lempäälän Kisa (jääkiekko)

Lempäälän Kisa (yleisurheilu)

Lounais-Hämeen Rasti (Forssa) (suunnistus)

LP Kangasala (lentopallo)

Mansen Taekwondoseura (Tampere) (taekwondo)

Nokian Palloseura, jalkapallo (jalkapallo)

Nokian Palloseura, salibandy (salibandy)

Nokian Pyry, jääkiekko (jääkiekko)

Nokian Pyry, voimistelu (voimistelu)

Oriveden Tuisku (jalkapallo)

Pirkanmaan Karting (autourheilu)

Pirkkalan Pingviinit (jääkiekko)

Rauma-Repola Diving Club (Tampere) (sukellus)

Ruoveden Naisvoimistelijat (voimistelu)

Ruoveden Pirkat (pesäpallo)

Ruoveden Seurakunnan Atleetit (RuoSkA) (jääkiekko)

Steelers Juniorisalibandy (salibandy)

SC Classic (salibandy)

STEP (Tampere) (tanssi)

Tammelan Ryske, hiihto (hiihto)

Tammelan Ryske, yleisurheilu (yleisurheilu)

Tampereen Aikidoseura Nozomi ry (aikido)

Tampereen Kisatoverit (jalkapallo)

Tampereen NMKY (koripallo)

Tampereen Pallo-Veikot (jalkapallo)

Tampereen Pursiseura (purjehdus)

Tampereen Pyrintö, hiihto (hiihto)

Tampereen Pyrintö, koripallo (koripallo)

Tampereen Pyrintö, suunnistus (suunnistus)

Tampereen Pyrintö, yleisurheilu (yleisurheilu)

Tampereen Seigokan (karate)

Tampereen Slalomseura, alppi (hiihto)

Tampereen Urheilusukeltajat (sukellus)

Tampereen Voimailuseura (nyrkkeily)

Tampereen Voimistelijat (voimistelu)

Tappara, jääkiekko (Tampere) (jääkiekko)

Tappara, taitoluistelu (Tampere) (taitoluistelu)

Urjalan Urheilijat (yleisurheilu)

Valkeakosken Haka, hiihto (hiihto)

Valkeakosken Haka, yleisurheilu (yleisurheilu)

Valkeakosken Kiekko-Ahma (jääkiekko)

Valkeakosken Koskenpojat (voimistelu)

Vammalan Lentopallo , lentopallo

Vammalan seudun Voima (hiihto)

Vilppulan tähti (lentopallo)

Ylöjärven Ryhti (hiihto)

Ylöjärven Urheilijat (hiihto)